Kapu apmales

Kapu apmales pilda dekoratīvu un aizsardzības funkciju. Novietojot to uz kapavietas, mirušā atdusas vieta tiek nošķirta no apkārtējās teritorijas. Latvijā kapu apmales uzstāda vienas pašas vai kopā ar kapa pieminekli. Izgatavojam apmales no granīta vai betona. Forma visām ir taisnstūrveida, taču tās var būt gan slēgtas un daļēji slēgtas, gan atvērtas. Apmaļu izmēri ir standartizēti 110×55 cm vai 110×90 cm. Pirmās ir paredzētas individuālām kapavietām, otrās ģimenes kapavietām.

Kapu apmales no granīta

Granīta apmales ir visprestižākās un kalpos visilgāk. Vizuāli tās ir ļoti pievilcīgas. Pieejamas melnā, sarkanbrūnā un pelēkā krāsā. Šobrīd granīta kapu apmales cena sākas no 130 EUR par vienvietīgu, atvērtu apmali.

Kapu apmales no betona

Betona apmales ir kompromisa variants starp cenu un kvalitāti. Lētākās betona kapu apmales (atvērtas) izmaksā vien 60 EUR, taču slēgtās betona apmales ar piemiņas plāksni cena (no 170 EUR) pārsniedz pat granīta apmaļu izmaksas.

Atvērtās kapu apmales

Atvērtās kapu apmales var būt veidotas no betona vai granīta. Tās ir pašas vienkāršākās, taču arī populārākās no visiem apmaļu veidiem. Cena nav vienīgais popularitātes cēlonis. Atvērtajās apmalēs pa vidu var iestādīt puķes vai dekoratīvo zālienu, padarot tās īpaši pievilcīgas gada siltajos mēnešos un vienlaikus sakoptas gada pārējā laikā.

Daļēji slēgtas kapu apmales

Daļēji slēgtās kapu apmalēs viens apmalītes stūris ir atstāts brīvs, bet pārējais ir aizklāts ar betonu. Brīvai stūris atvēlēts puķu vāzei, svecēm vai cita veida dekorācijām.

Slēgtās kapu apmales

Slēgtās kapu apmales ir labs variants aizņemtiem cilvēkiem. Uzstādot šādu apmali kopā ar piemiņas plāksni vai kapa pieminekli, mirušā atdusas vieta automātiski kļūst sakopta. Šajā variantā nebūs jāuztraucas, ka apmalē varētu sakrist lapas, vai izaugt gara zāle. Kopšana ir ātra un vienkārša. Slēgtās apmales nereti izvēlas piederīgie, kas nedzīvo kapu tuvumā vai pat ir devušies dzīvot uz ārzemēm.

Kapavietas labiekārtošana

Jebkura kapu apmale izskatīsies labāk, ja kapavieta tiks papildināta ar atbilstoša izmēra kapakmeni. Kapu piemineklī var iegravēt svarīgākos datus par mirušo, attēlus, dzejoļus, mirušā fotogrāfiju, dzīves moto un citu svarīgu informāciju. Papildus tam vērts apsvērt iespēju papildināt piemiņas vietu ar kapa sētiņu un soliņu. Tāpat iespējams veikt arī citus kapavietas labiekārtošanas darbus – pamatnes sakopšanu (grants, oļu vai šķembu ieklāšanu), apzaļumošanu, krūmu apgriešanu un citas.